Rekorları Alt Üst Eden Şehirler! Türkiye’de Konut Piyasasında İstanbul ve Ankara Şaşırttı! İşte Kazandıran ve Kaybettiren Liste

TÜİK verilerine göre Türkiye’de mart ayında yıllık enflasyon yüzde 68,50 olarak açıklandı. Bu yüksek enflasyona karşı bir korunma aracı olarak öne çıkan gayrimenkul, vatandaşların birikimlerini koruma amacıyla tercih ettiği bir yatırım alanı haline geldi.

YÜKSEK FAİZLER KREDİLİ SATIŞLARI DÜŞÜRÜYOR

Mart ayında konut satışları 105 bin 394 adet olarak gerçekleşti. Ancak yüksek faizler nedeniyle kredili satışlar düşük seyirde devam ediyor. Geçen ay sadece 12 bin 880 konut kredi kullanılarak alındı. Peşin gerçekleşen satışlarda ise altın ve dövizini bozduranların etkisi görülüyor.

ORTALAMA ARTIŞ YÜZDE 57

Gayrimenkul platformu Endeksa’nın verilerine göre, Türkiye genelinde son bir yılda konut fiyatları ortalama yüzde 57 arttı. Ortalama metrekare satış fiyatı ise 25 bin 111 TL oldu. Fiyatlar her şehirde farklı oranlarda yükselirken, bazı şehirlerde bu artış oranı TÜFE’nin üzerinde gerçekleşti.

REEL KAZANDIRAN ŞEHİRLER

– Hatay: Yüzde 84
– Ordu: Yüzde 79
– Muğla: Yüzde 78
– Eskişehir: Yüzde 75
– Elazığ: Yüzde 75
– Ankara: Yüzde 70
– Sakarya: Yüzde 70
– Aydın: Yüzde 69

REEL KAYBETTİREN ŞEHİRLER

– Kocaeli: Yüzde 60
– Yalova: Yüzde 59
– Samsun: Yüzde 58
– Şanlıurfa: Yüzde 57
– Gaziantep: Yüzde 57
– İstanbul: Yüzde 56
– İzmir: Yüzde 56
– Kayseri: Yüzde 56
– Çanakkale: Yüzde 54
– Mersin: Yüzde 52
– Bursa: Yüzde 50
– Diyarbakır: Yüzde 50
– Antalya: Yüzde 46
– Adana: Yüzde 36

OTURUM AMAÇLI SATIŞLAR ÖN PLANA ÇIKIYOR

Sektör analistleri, konut alımlarının çoğunlukla kullanım amacıyla gerçekleştiğini belirtiyor. Kredi talebinin düşük olması nedeniyle gerçekleşen alımlarda hane halkı birikimleri önemli rol oynuyor. Bununla birlikte, son dönemde hızla yükselen fiyatlar sebebiyle ihtiyaçları olan konutu alamayanlar da fiyatların yatay-aşağı seyrettiği dönemleri fırsat olarak değerlendiriyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir